Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Sosyal ve Kültürel Yapı arrow KONAKLARIMIZ
KONAKLARIMIZ

 

                                               OTLUKBELİ KONAKLARI

Her devrin yaşarken farkına varılmayan güzellikleri vardır. Ne zamanki  devir geçer güzel olanın güzelliği meydana çıkar.Otlukbeli konakları da geçmiş tarihlerden bize el sallayan güzelliklerden.Sevinçlerin, kederlerin paylaşıldığı uzun kış gecelerinde derin sohbetlerin yapıldığı, komşulukların, dostlukların pekiştirildiği güzel mekanlar, Otlukbeli konakları.

 

 Otlukbeli’nde mahalle aralarında  sessizliğe gömülmüş kısmen yada tamamen yıkılmış o eski ihtişamlı günlerini arayan mahzun yapılar vardır. Kahvehanelerin henüz ortaya çıkmadığı radyo ve televizyonun yaygın olmadığı dönemlerde büyük küçük herkesin uğrak yeriydi konaklar.

Şimdilerde bir çoğu ilgisizlik nedeniyle yıkılmaya yüz tutmuş bu yapılar geçmişte birçok farklı amaç için kullanılmaktaydı. Bunlardan başlıcalarını şöyle özetleyebiliriz ;

 

  Eski zamanlarda otel ve benzeri yerler fazla yaygın olmadığı için dışarıdan herhangi bir nedenle gelen yabancılar konaklarda misafir edilir, bunun karşılığında herhangi bir karşılık beklenmezdi. Hatta yol azığı konulur varsa atlarının arpaları da yenilenirdi.

Otlukbeli’ne dışarıdan  kız almaya gelen dünürler bir öncesinden gelir o ailenin yada mahallenin konağında bir gün misafir edilir ertesi günde gelin alarak memleketlerine dönerlerdi. Buna bir gün oturumu denilirdi.

Kadınlar ramazan ayında  konaklarda toplanıp  Kuran-ı kerim  (mukabele )okurlardı. Şimdilerde ise bu ibadet evlerde sürdürülmektedir.Düğün evi gelin almaya gidecek olan dünürlere konakta yemek verirdi. Bayramlarda aile büyükleri konakta oturur bayram tebrikleri konakta yapılırdı.Cenazesi olanlar konakta taziyeleri kabul ederlerdi. Cenaze sahiplerinin ve dışarıdan gelen misafirlerinin yemeklerini mahalle halkı giderirdi.

Damat adayları konakta bekler düğün gecesi gençler konakta toplanarak eğlence düzenlerlerdi.

Özellikle kış gecelerinde bir araya toplanarak genç yaşlı hep beraber türküler söyler, mesel ( hikaye ) anlatır  bir yandan da tel helvası yaparlardı.

Bunların dışında konaklar gündelik işler tamamlandıktan sonra bir araya gelinen oturulup sohbet edilen boş zamanların değerlendirildiği yerlerdi.

 

Günümüzde yukarıda saydığımız çoğu adetler erozyona uğrasalar da devam etmektedirler. Ancak bir çok adet evlerde yada düğün salonlarında devam etmektedir.Kahvehanelerin açılması Televizyon ve radyonun yaygınlaşması insan karı konaklarda sohbet etmekten uzaklaştırıp televizyon başında film seyretmeye yada kahvehanelerde oyun oynamaya alıştırmıştır. Şimdilerde ise Otlukbeli’nde belediyenin katkıları ile açılan kültür evi bu güzel adetleri canlandırmaya en azından unutulmalarını engellemeye çalışmaktadır.

İlçemizdeki belli başlı konaklar ve durumları;


Ağalar konağı
: Yapılış tarihi tam olarak bilinmemesine rağmen 100 - 150 yıllık bir geçmişe sahip olduğu rivayet edilmektedir.  Kısmen yıkılmış olmasına rağmen büyük bölümü ayaktadır. İlçemizde Şahin, Şen ve Yılmaz ailelerinin kullandığı konaktır.

                                                       
                 

Fazlı beg konağı :  İlçede geçmişten kalan en bakımlı konaktır. Yapım tarihi 1959 'dur.İlçemizde Ercan ailesine ait konaktır.

        


     

Nusret dayı konağı : Eroğlu ailesine ait konak 


            

Hacıkerimler konağı: Albayrak ailesine ait konak  
Hacışükrü konağı : özdemir ailesine ait konak

              
          

Askerdayı  konağı: Asan ailesine ait konak.

  


Otlukbeli belediyesi kültür evi
: Otlukbeli Belediyesi tarafından 2005 yılında İlçemizde geçmişten kalan güzel adet ve gelenekleri yaşatmak ve canlandırmak amacıyla hizmete açılmıştır. Halen  kullanılmaktadır.

 

Yorumlar 

 
+2 #1 o hangi konakselim topal 05-06-2011 19:01
ben 4. numaralı resimi konak olarak bilmiyorum hacı fahrettin ne zaman ağa olmuş ben duymadım hacı fahrettin ağamı acaba
ağa adamın konağı olur... orası bir aile evi...
 
 
0 #2 CVP: KONAKLARIMIZbaş 18-07-2013 15:40
ayakda kalan bir konakdaha var sanırım gözünüzden kaçmış hacımevlüdün konagı ertuğrul baş evinine bitişik olan..
 
 
0 #3 guzel memleketımmurat özcan 03-09-2013 12:54
varmı ınsanın kendı vatanı gıbı yav eskıler kalkıp gelsede muhabbet etsek doyum olmaz valla :-)
 

DERNEK BRİFİNGİ

DERNEK BRİFİNGİ

Facebook Adresimiz

Okuyucu Yorumları

GENEL BİLGİLER

Otlukbeli'ni Tanıyalım

Tarihçe

Coğrafi Yapı

Otlukbeli Savaşı

Otlukbeli Gölü

Dernek Faaliyetlerimiz

Hesap Numaralarımız

Gülelim Eğlenelim

Derneklerimiz

KÖYLERİMİZ
----------------------------
Ağamçağam
----------------------------
Boğazlı
----------------------------
Karadivan
----------------------------
Küçük Otlukbeli
----------------------------
Ördekhacı
----------------------------
Söğütlü
----------------------------
Umurlu
----------------------------
Avcıçayırı
----------------------------
Yeşilbük
----------------------------
Yeniköy
----------------------------
     Köylerimiz için
   Temsilci Aranıyor
Lütfen irtibata geçiniz

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Son Yazılan Mesaj
söğütlü sevdesı
otlukbeli ve söğütlü köyü cok güzel şimd
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Üye Girişi

Üye Girişi

SİTE YAYIN İLKELERİ

 1. Bu internet sitesi Otlukbeli Yüksek Öğrenim Derneği'nin resmi yayın organıdır.
 2. Bu sitede yayınlanan tüm materyallerin, resimlerin, yazı, makale, şiir vb. malzemelerin telif hakkı Otlukbeli Yüksek Öğrenim Derneği'ne ait olup izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz.
 3. Herhangibir siteden bu siteye erişmek için izinsiz bağlantı ve link konulamaz.
4. Bu sitede yayınlanması istenilen her türlü materyal Otlukbeli Yüksek Öğrenim  Derneği Yönetim Kurulu onayıyla yayınlanır.

SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi