Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Röportajlar arrow Ahde Vefa ve Aidiyet Duygusu
Ahde Vefa ve Aidiyet Duygusu

AHDE VEFA VE AİDİYET DUYGUSU

 

Öncelikle bana bu satırlar vesilesi ile düşünce ve hislerimi paylaşma imkanı veren mütevazı imkanlar dâhilinde nitelikli projelere imza atan ilçemiz Otlukbeli Yüksek Öğrenim Derneği’ne teşekkür ederim. Beni birçoğunuz tanımakla birlikte şahsım hakkında kısaca bilgi vermenin faydalı olacağını düşünüyorum. İlk ve orta eğitimimi Erzincan’da tamamladıktan sonra 2001 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü’nü kazandım.2005 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra 6 aylık bir süre ile Maliye Bakanlığı bünyesinde Vergi Müfettişi olarak görev yaptım. 2006 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) açmış olduğu yazılı sınavı kazanarak 2006 yılından bu yana BDDK bünyesinde Bankalar Yeminli Murakıbı olarak görev yapmaktayım.

Bu yazı vesilesi ile özellikle hitap etmek istediğim kitle üniversite sınavlarına hazırlanan, hâlihazırda lisans eğitimi gören ve bu eğitimini tamamlayarak yeni görevlerine başlayan genç kardeşlerimdir. Zira umutlarımızı bağladığımız bu genç kardeşlerimiz hepimizin geleceğidir. Yarın önemli makamlara ulaştıklarında ve bu milletin menfaatine vesile olacak hayırlı işlere imza attıklarında kendileri ile gurur duyacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Sevgili kardeşlerim, yazımın başlığı olarak seçtiğim “ahde vefa” ve “aidiyet duygusu” kavramlarının gelecekte hayal ettiğimiz şeyleri gerçekleştirme noktasında bize yol gösterici olacak ve anahtar rolünün üstlenecek kavramlar olduğunu düşünüyorum. Bildiğiniz üzere geldiğimiz coğrafyanın koşulları ve başta gelir seviyesi olmak üzere ilçemizin imkânları göz önüne alındığında, sermayemizin eğitim yolunda sarf edecek azmimizden başka bir şey olmadığı aşikârdır.  Yıllar yılı analarımızın, babalarımızın kendi hayatlarından feragat ederek, büyük bir sabırla birçok derde kedere sabrederek, göğüs gererek, sergiledikleri o dik duruşu hiç bozmayarak bizlere eğitim yolunda vermiş oldukları destek de bunun en güzel örneği değil mi? Diğer bir ifadeyle, geriye dönüp de bir baktığımız da bizler eğitimsizliğin bedelini bizzat kendi yaşamıyla ödemiş bir kültürün çocuklarıyız. Dolayısıyla bu noktada bizlere çok önemli sorumluluklar düşmektedir. Bu sorumluluk ise bizden sonra gelecek olan kardeşlerimize ve bizzat kendi içimizde birbirimize sahip çıkmamız, derdiyle dertlenip sevinciyle mutlu olmamızdır. Şükürler olsun ki; son birkaç yıldır her sene ortalama 20 civarında kardeşimiz lisans eğitimini tamamlamak için ilçemizden ayrılmaktadır. Bu tablo, mutluluğumuzu ve gururumuzu artırdığı kadar, aynı toprağın çocukları olarak ilçemizdeki eğitim kültürünün kurumsallaşması adına gerekli sinerjiyi oluşturma noktasında bir o kadar da umut vericidir.

Sevgili kardeşlerim, eğitim gördüğüm Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin en önemli özelliği hepinizin bildiği üzere Devletimize yönetici yetiştiren bir okul olmasıdır. Günümüzde birçok vali, kaymakam, müfettiş, kontrolör vb. yönetici bu okulda lisans eğitimini tamamlamıştır. İlçemizdeki Hükümet Konağı kadar bir büyüklüğe sahip olan bu okul nasıl olmuşta acaba ülkemizin kaderinde çok önemli roller üstlenen bu kişileri yetiştirmiştir. Bu sorunun tek cevabı aidiyet duygusudur. Aidiyet duygusundan maksat ise kendini oraya ait hissetmesidir. Gerçekten de dili, dini, ırkı ve ideolojisi ne olursa olsun en yüksekten en düşüğe kadar hangi makamda bulunursa bulunsun bu okuldan mezun olan kişiler yan yana geldiklerinde kendilerini aynı bütünün parçaları gibi hissederler. Şahsım olarak ilçemizde kurulan ve cesaret ve samimiyetinden ödün vermeyerek çok güzel projelere imza atan Yüksek Öğrenim Derneği’nin bu noktada aramızdaki aidiyet duygusunun oluşmasına ciddi katkı sağladığını düşünüyorum. Bundan sonra özellikle başta genç kardeşlerim olmak üzere bizlere düşen görev bu bilinci daha da geliştirmektir.

Yüksek Öğrenim Derneği’nin misyon ve vizyonunu çok samimi bulmakla birlikte bu misyon ve vizyonu geliştirecek yeni fikirleri sürekli olarak birbirimizle paylaşmamız gerekmektedir. Peki bu paylaşım ortamını nasıl sağlayacağız? Bilişim çağı olarak nitelendirilen günümüzde artık herkesin bir mail adresinin olması kaçınılmaz oldu. Bu anlamda gönüllü bir arkadaşımızın moderatörlüğünde bir mail grubunun kurulması hem çok kolay hem de çok faydalı olacaktır. Yüksek Öğrenim Derneğimiz başta üniversitede öğrenim gören kardeşlerimiz olmak üzere birçok hemşerimizin iletişim bilgilerine rahatlıkla ulaşacağından bu anlamda yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Kurulacak olan bu mail grubu ile “online” ortamlarda fikirlerimizi daha da rahat paylaşabiliriz. Karşımıza çıkan imkânlardan faydalanabilecek olan kardeşlerimize daha rahat ulaşabiliriz. Dolayısıyla kurulan bu dernek ile kurumsal anlamda bir şeyler yapmak istiyorsak bu mail grubunu acilen kurmamız gerektiğini düşünüyorum.

Değerli hemşerilerim, ailesinden ayrı farklı şehirlerde eğitim alan bir öğrenci için en önemli husus yeterli maddi imkânın sağlanmasıdır. Şunu unutmamak gerekir ki; üniversiteyi bitirmek ve devamında bir görev almak, üniversiteyi kazanmaktan çok daha fazla özveri gerektirir. Ben bu yollardan geçmiş bir kardeşiniz olarak, üniversitede hem fikren hem de madden bizim yanımızda olan büyüklerimizin telkinleri ile bir şeyleri başarabildik ve şimdi de bizden sonra gelen kardeşlerimize bu anlamda örnek olmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla Yüksek Öğrenim Derneği’nin en önemli amacının maddi anlamda öğrencilerimize destek olacak finansmanın sağlanmasına vesile olmasıdır. Günümüzde hemen hemen her köy bu şekilde kurmuş oldukları dernekler vasıtası ile kendi aralarında oluşturdukları fonları öğrencilerine aktarmaktadırlar ve almış oldukları sonuçlar hiç de azımsanacak bir düzeyde değildir. Dolayısıyla Yüksek Öğrenim Derneği çatısı altında bu amaca hizmet eden bir oluşum sağlayamadıktan sonra önemli bir yol kat edebileceğimizi düşünmüyorum. Bu kapsamda başta düzenli geliri olan hemşerilerimizden kendi bütçelerini sarsmayacak kadar fon temin edilmesi ve öğrencilerimize burs olarak verilmesi, bu burslar ile ileride görev alan arkadaşlarımızın da bu geleneği devam ettirmesi gerekmektedir. Bu konuda samimi davranılması halinde çok olumlu sonuçlar alınabileceğini düşünüyorum. Günümüzde bir paket sigaranın 10 TL civarında, ortalama bir yemeğin 15 TL civarında olduğu göz önüne alınırsa, birkaç paket sigara parasının bir kardeşimize gönderilmesinin istenildiği takdirde zor olmayacağını düşünüyorum. Lütfen bu konuda herkes elini vicdanına koysun. İnşallah bu sistemin kurulması halinde burs alan kardeşlerimiz de bizleri mahcup etmeyecek ve ileride görev aldıklarında ahde vefa ilkesine uygun olarak aynı hassasiyetle bu geleneği devam ettireceklerdir.

Yukarıda ifade ettiğim hususlar kapsamında, hayalini kurduğumuz şeylerin yapılabilecek şeyler olduğunu düşünüyorum. İlçemizden bir kardeşimizin gelecekte bir yerlere gelmesinin hepimizin faydasına olacağını düşünüyorum. Bu konuda kesinlikle uzun vadeli düşünmek ve geleceğe yatırım yapmak zorundayız. İnsanlık tarihinin en başından bu güne kadar olduğu gibi bu düşüncelere veya yapılmak istenen bu iyi niyetli çalışmalara destek yerine köstek olacak sesler ortaya çıkacaktır. Motivasyonumuzu bozacak her sese yapacağımız güzel çalışmalar ile cevap vermek zorundayız. Aksi halde bu oluşum anlamını yitirir. Bu kapsamda, aramızdaki iletişimi daha da güçlendirecek bir mail grubunun acilen kurulması ve ilçemizde düzenli geliri olan hemşerilerimizden kendi bütçelerini sarsmayacak birkaç paket sigara fiyatına denk gelecek tutarların temin edilerek bir fon oluşturulması gerekmektedir. Eğer bunu başaramazsak maalesef yazdığım bu satırların bir anlamı olacağını düşünmüyorum. Büyüklerimin de bu satırlar vesilesi ile paylaştığım düşüncelerimi onaylayacaklarını ümit ediyor ve son olarak şunu hatırlatmak istiyorum, “unutmayalım ki, kendimiz için istediğimizi mümin kardeşlerimiz için de istemezsek gerçek anlamda iman etmiş olamayız”.   Saygılarımla…..

Gökhan ELİBOL

BDDK Kontrolörü


Genç Kuşak Dergisinden.........

 

Yorumlar 

 
-2 #1 AHDE VEFANADİRCEBECİOĞLU 09-05-2012 13:05
SA NE YAPIYON NERDESİN DÜĞÜNÜN DE HAYIRLI OLSUN.SANA VE AİLE NE ÖMÜR BOYU MUTLULUKLAR..BABANA VE KARDEŞLERİNE SELAMLAR..ALLAH(CC)EMANET OL GÖRÜŞÜRÜZ
 
 
+3 #2 TEBRİKYaşar ELİBOL 10-05-2012 02:17
BU GÜZEL YAZINA KATILIYOR VE DÜŞÜNCELERİNDEN ÖTÜRÜ TEBRİK EDİYORUM.
 
 
+3 #3 Diyecek bir şey yok. Tebrikler...Orhan KALKAN 10-05-2012 14:47
Bir yazı bu kadar manidar olabilir.Alın teri dedikleri işte bu.Tebrik ediyorum başarılarının devamını diliyorum.
 
 
-1 #4 TEBRİKEMRAH ŞENTÜRK 12-05-2012 23:26
ABİMİN SÖZLERİNDE GENCLİĞI MOTİVE EDECEK ÇOK GÜZEL PAYLAŞİMLAR VAR. ONUN İÇİN GÖKHAN ABİMİ TEBRİK EDER KARİYERİNİN DAHA DA YÜKSEKLERDE OLMASINI ALLAH'TAN NİYAZ EDERİM.
 

DERNEK BRİFİNGİ

DERNEK BRİFİNGİ

Facebook Adresimiz

Okuyucu Yorumları

GENEL BİLGİLER

Otlukbeli'ni Tanıyalım

Tarihçe

Coğrafi Yapı

Otlukbeli Savaşı

Otlukbeli Gölü

Dernek Faaliyetlerimiz

Hesap Numaralarımız

Gülelim Eğlenelim

Derneklerimiz

KÖYLERİMİZ
----------------------------
Ağamçağam
----------------------------
Boğazlı
----------------------------
Karadivan
----------------------------
Küçük Otlukbeli
----------------------------
Ördekhacı
----------------------------
Söğütlü
----------------------------
Umurlu
----------------------------
Avcıçayırı
----------------------------
Yeşilbük
----------------------------
Yeniköy
----------------------------
     Köylerimiz için
   Temsilci Aranıyor
Lütfen irtibata geçiniz

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Son Yazılan Mesaj
söğütlü sevdesı
otlukbeli ve söğütlü köyü cok güzel şimd
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Üye Girişi

Üye Girişi

SİTE YAYIN İLKELERİ

 1. Bu internet sitesi Otlukbeli Yüksek Öğrenim Derneği'nin resmi yayın organıdır.
 2. Bu sitede yayınlanan tüm materyallerin, resimlerin, yazı, makale, şiir vb. malzemelerin telif hakkı Otlukbeli Yüksek Öğrenim Derneği'ne ait olup izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz.
 3. Herhangibir siteden bu siteye erişmek için izinsiz bağlantı ve link konulamaz.
4. Bu sitede yayınlanması istenilen her türlü materyal Otlukbeli Yüksek Öğrenim  Derneği Yönetim Kurulu onayıyla yayınlanır.

SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi