Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Coğrafi Yapı arrow OTLUKBELİ GÖLÜ
Otlukbeli Gölü
Bulundukları bölgenin iklim jeolojik ve jeomorfolojik yapısına bağlı olarak farklılık gösteren dünyanın hemen her tarafına dağılmış irili ufaklı bir çok göl bulunur.Bunlardan en ilginç olanı hiç şüphesiz Otlukbeli ilçesine 6 km. uzaklıkta tarihi Otlukbeli savaşının yapıldığı alanda bulunan Otlukbeli Gölüdür.Göl, travertenli olup bu gölün jeolojik oluşumu günümüzde de devam etmektedir. Yüzölçümü 6.500 m2 olan gölün derinliği 15-18 m. ye kadar inmektedir. Bu gölün asıl özelliği, çanağının ve oluşumunun göl türleri içerisinde günümüze kadar bilinenlerin içerisinde dünyada tek tip oluşudur.


Oluşumu yönünden dikkat çeken Otlukbeli Gölü için 1990 yılında yerinde bir araştırma inceleme yapan Ankara Üniversitesinden Prof. Dr. Erdoğan AKKAN ile Prof, Dr. Metin TUNCEL, Otlukbeli Gölü hakkında şu açıklamada bulunmuşlardır: "…..ancak bu set şimdiye kadar Türkiye'de örneği görülmemiş, taradığımız dünya literatüründe de eşinin bulunduğuna dair bir yayına rastlamadığımız, bu nedenle hiçbir sınıflandırmada yeri bulunmayan çok özel bir türdendir. Traverten Seddi, daha da özel olarak, normal karst kaynaklarının değil, Maden sularının oluşturduğu traverten seddidir. Böylece, Otlukbeli Gölü ile göl türlerine bir yenisi daha eklenmiş bulunmaktadır."Traverten Seddi Gölü" ya da "Maden Sularının Oluşturduğu Traverten Seddi Gölü" oluşu açısından yurdumuzda ve herhalde yeryüzünde eşi bulunmamaktadır.."Otlukbeli Gölünün oluşumunu sağlayan set,faylar boyunca yüzeye çıkan maden sularının biriktirdiği bir settir. 

Göl bu özelliğiyle dünyada tektir ve doğal anıt olarak korunmaktadır. Göl, 15.04.1994 gün ve 612 sayılı Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararı ile doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.


Denizden 1855 metre yükseklikte olan göl dünyada ve Türkiye'de örneği görülmemiş özel bir yapıda olup, gölün  turizme kazandırılması için  Valiliğimiz ve Kaymakamlığımızın girişimleri sürmektedir.Bu çerçevede Otlukbeli Gölü'nün ve Kırmızı Su'yun jeolojik, jeomorfolojik, tarihi, kültürel ve arkeolojik değerleri Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğünce 2009 yaz aylarında ayrıntılı olarak değerlendirilecek ve bölgenin jeoturizme kazandırılması için harita broşür ve görsel dokümantasyonlar hazırlanacaktır.Ayrıca Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünce Otlukbeli Gölü Türkiye Ulusal Jeolojik Miras Envanteri kapsamında değerlendirilecek olup incelemelerin sonucuna göre Otlukbeli Gölünün JEOLOJİK MİRAS olarak ilan edilme olasılığı yüksektir.Otlukbeli Gölünün jeolojik miras olarak ilan edilmesi ilçe turizmine büyük katkı sağlayacaktır.

 

Yorumlar 

 
+4 #1 CVP: Otlukbeli Gölüselim topal 19-05-2011 17:25
çok güzel olmuş teşekkürler..
 
 
+4 #2 otlukbeli gölünecla 26-05-2011 13:31
:lol: ne güzel yerler can kurban sana otlukbeli
 
 
+6 #3 göllerin en güzelimelike arslan 28-05-2011 14:27
oralar çok güzel yerler ben oraları çok seviyorum
 
 
+3 #4 kara kulakist kara kulak 23-06-2011 17:03
gerçekten çok guzel yer ler hepıız sahıp çıkmamız lazım gölümuze bır kaçtane kayık atsak neguzel olur lut fen bunun uzerınde durulmasını çok ama çok ıstıyoruz oralara geldımızde kayık gezısı çok guzel olur yetkılılere rıca edıyorum saygılarımla
 
 
+1 #5 mertomert 09-07-2011 13:33
:-)göle bak be
 
 
0 #6 işte köyümtuğçe dilara kılıç 21-11-2011 16:29
burası benim köym ve yaklaşık 2 senedir gitmiorm ve şimdide bura ile bir projeye kaılıorm hazırlayan herkese teşekkür ederim :lol: :roll:
 
 
0 #7 otlukbelimmmmmm möner arslan 28-11-2011 19:57
şu gölün güzelliğine bak çocukluğumuz buralar da geçti ama şimdi oralarda değiliz :-)
 
 
0 #8 otlukbelimmmmmm mmelike arslan 28-11-2011 20:06
:roll: otlukbelim bütün dünyaya gösterdin yüzünü.canım dedemin elerindenöpüyor um ve kendisine selamlarımı gönderiyorum
 
 
0 #9 CVP: Otlukbeli Gölüm 13-12-2011 14:23
emeği geçen herkese teşekkür ederim böyle bir güzelliğin ilçemizde olması bizleri gururlandırıyor
 
 
0 #10 bllblbnktkmrdmr 30-04-2012 14:17
:-* çok iyi bir göl.
 
 
0 #11 CVP: Otlukbeli Gölübeyza nur arslan 24-08-2012 23:24
otlukbelim :-) seni seviyorum... seninle tam olarak çocukluğumu geçiremesemde yinede tüm akraba ve arkadaşlarımı çok özledimmmm... :sad: sitede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum... :lol: :o
 
 
0 #12 MUHTEŞEM BİR MANZARA:)Eda ARSLAN 24-08-2012 23:29
MEMLEKETİM HER ŞEYİİİM.YİNE BÜTÜN GÜZELLİĞİNLE GÖZLER ÖNÜNDESİN.ÇOK ÖZLEDİM ÇOOOOK..
 
 
0 #13 herseyahmet 12-11-2012 17:36
:o :-? :eek: :roll: :-x :D :lol: ;-) 8) :-| :-* :oops: :sad: :sad: :o :-? :-x :eek: :zzz :P :zzz :zzz :zzz
 
 
0 #14 CVP: Otlukbeli Gölüdj tollgahaaan 19-04-2013 18:36
bütün otlukbelilere duyuriram 15.06.2013 den itibaren oraya plaj yapıyorum herkesi tatil için beklerim sabah 07 den akşam 17:00 kadar açık havuz ve göl keyfi gece saat 12:00 dan sabah beşe kadar disko keyfi kop kop yani bütüngece vurucaz kırıcaz patlicaz hayatını yaşamak isteyen herkesi bu yaz beklerim :zzz
 

DERNEK BRİFİNGİ

DERNEK BRİFİNGİ

Facebook Adresimiz

Okuyucu Yorumları

GENEL BİLGİLER

Otlukbeli'ni Tanıyalım

Tarihçe

Coğrafi Yapı

Otlukbeli Savaşı

Otlukbeli Gölü

Dernek Faaliyetlerimiz

Hesap Numaralarımız

Gülelim Eğlenelim

Derneklerimiz

KÖYLERİMİZ
----------------------------
Ağamçağam
----------------------------
Boğazlı
----------------------------
Karadivan
----------------------------
Küçük Otlukbeli
----------------------------
Ördekhacı
----------------------------
Söğütlü
----------------------------
Umurlu
----------------------------
Avcıçayırı
----------------------------
Yeşilbük
----------------------------
Yeniköy
----------------------------
     Köylerimiz için
   Temsilci Aranıyor
Lütfen irtibata geçiniz

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Son Yazılan Mesaj
söğütlü sevdesı
otlukbeli ve söğütlü köyü cok güzel şimd
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Üye Girişi

Üye Girişi

SİTE YAYIN İLKELERİ

 1. Bu internet sitesi Otlukbeli Yüksek Öğrenim Derneği'nin resmi yayın organıdır.
 2. Bu sitede yayınlanan tüm materyallerin, resimlerin, yazı, makale, şiir vb. malzemelerin telif hakkı Otlukbeli Yüksek Öğrenim Derneği'ne ait olup izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz.
 3. Herhangibir siteden bu siteye erişmek için izinsiz bağlantı ve link konulamaz.
4. Bu sitede yayınlanması istenilen her türlü materyal Otlukbeli Yüksek Öğrenim  Derneği Yönetim Kurulu onayıyla yayınlanır.

SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi