Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Dernekten Haberler arrow Merhaba OTLUKBELİ
Merhaba OTLUKBELİ
Image


Otlukbeli, Anadolu’ nun Türk yurdu olması için verilen büyük mücadelenin Son çatışmasının  yaşandığı,  bugün  ise  gözlerden  uzak,  insanların ayakta durmak için mücadele verdiği bir coğrafya…

 

Neden böyle oldu? Bu sadece Otlukbeli’ nin mi kaderi?

 

Neden böyle olduğunun cevabı, sanırım ülkemizin Avrupa’ dan   100-150  sonra yaşadığı sanayileşme ve buna bağlı yoğun kentleşme temayülünde saklı. Bu tabi ki sadece Otlukbeli’ nin yaşadığı bir süreç de değil, Anadolu’ nun birçok bölgesi bu süreci yaşadı ve yaşıyor.

Bu durumun temelinde de 20. yüzyılın ilk yarısında kısmen yapılmaya çalışılan sanayinin ülke coğrafyasına yayılması çalışmalarının sonraki yıllarda terk edilerek  üretim potansiyelinin belirli bölgelerde toplanmasının önemli etkisi olmuştur. İnsiyatifi bireysel yatırımcıya bırakmanız durumunda tabi ki, kar maksimizasyonu için, müşteriye ulaşım, alt yapı ve lojistik imkanların en iyi olduğu bölgeler üretim sahası olarak seçilecektir. Ülkemizde Cumhuriyetin ilk yıllarında uygulanan, devlet eliyle ekonomik kalkınmanın yürütülmesi ve bireysel girişimin devletçe yapılan plan çerçevesinde desteklenmesi politikası  sonraki yıllarda terk edilmiştir. Dünya konjonktüründe olması gereken belki de budur, ancak gözden uzak tutulmaması gereken nokta, hiçbir ülke ekonomisinin tek boyutlu bir üretim süreci ile uzun vadede başarılı olamayacağıdır.

 

Ülke ölçeğinde kalkınma planları yapmanın yanında, bölgesel planlamaların da yapılması ve bu çalışmaların da kağıt üzerinde kalmaması gerekmektedir. Bu kapsamda 1980 sonrasında ülkemizin içerisine girdiği dışa açılma ve serbestleşme süreci, yetkililerce iyi yönetilememiş ve ülke birkaç yıl içerisinde hayali ihracatçı ve ithal ürün cennetine dönüşmüştür. İyi niyetle yapılan açılımların fırsatçı yandaşlarca suistimal edilmesiyle, ülkenin yerli kaynaklarının kullanımı baltalanmış ve Anadolu’ nun değişik bölgelerinde bulunan sınırlı sayıda yerli işletme de kapanma noktasına gelmiştir.

 

Sanayinin ve buna bağlı olarak iş olanaklarının belli şehirlerde toplanmasının doğal sonucu da toplu göçler olmuştur. Bizim yöremizin insanı da önceleri kış dönemlerinde “gurbetçi” olarak geldikleri gelişmiş kentlere bir süre sonra aileleri ile birlikte göç etmek zorunda kalmışlardır. Bu sürecin ikincil nedenleri olarak da, yöremizde eğitim, sağlık gibi temel kamusal ihtiyaçların yeterince karşılanamamasını sayabiliriz. Bu göçlerle kente tutunmaya çalışan insanımız yöresinde yaşayacağından çok daha zorlu süreçler yaşayarak kendine bir yer edinmeye çalışmıştır. Ayrıca insanımız ağırlıklı olarak inşaat, tekstil gibi alanlarda çalışmış ve yeterli mesleki bilgi birikimine de sahip olamamıştır. 2000’ li yıllarda bu iki sektörde üretim süreçlerinin nitelik değiştirmesine paralel olarak birçok hemşehrimiz işsiz kalmış ya da yeterli geliri elde edemeyerek zor günler geçirmişlerdir.

 

Merkezi yönetim tarafından, 1960’ lı yıllarda kısmen başlayan ve 1980’ li yıllarda hız kazanan bu göç dalgası iyi yönetilememiş ve kentler güvenlikten uzak, ciddi alt yapı ve üst yapı sorunları olan, sosyal adaletsizliğin en yoğun şekilde yaşandığı bölgeler haline gelmiştir. Göçle kente gelenlerin daha önce yaşadıkları bölgelerdeki gevşek feodal  yapıların yarattığı sosyal ve ekonomik dengesizlik, şehirlerde yerini, bir yolun sağ tarafı ile sol tarafı arasında neredeyse 20-30 yıllık ekonomik ve sosyal uçurumların olduğu bir ortama bırakmıştır.

 

Bu süreçte kente göç eden birinci nesil, emekli olup rahat bir yaşam sürme hayalleri kurarken, genç nesil çok zorlu şartlarda hayatını devam ettirmeye çalışmaktadır. Gelinen nokta itibariyle şehirlerde yaşayanlar, iyi kötü başını sokacak bir çatı sahibi olsalar da sosyal ve kültürel açıdan şehirden çok uzak yaşamaya devam etmektedirler.

 

Yöresinde hala direnen hemşehrilerimiz ise, verimsiz tarım arazileri üzerinde, yoğun emek sarf ederek bir şeyler üretme gayreti içerisinde olup, hala eski usul yöntemlerle hayvancılık yaparak yaşamlarını devam ettirmeye çalışmaktadırlar.

 

Bu kısır döngüden çıkış yolu nedir?

 

Ülkemizde 21. yüzyıl başında sanayileşme sancıları kısmen atlatılmış olup, kalkınmanın artık tek boyutlu bir süreç olmadığı ve alternatif kalkınma stratejileri oluşturulması gerektiği  her ortamda dillendirilmeye başlanmıştır. Bu bağlamda kırsal kalkınma ve tarımsal üretimin önemi de her geçen gün artmaktadır. Devletimizin hayata geçirmeye çalıştığı kırsal kalkınma projelerinden yöremiz insanının da en aktif şekilde faydalanabilmesi için görev yerel idarecilere düşmektedir. Halkın bilinçlendirilmesi, devlet imkanlarından faydalanma yollarının gösterilmesi, yapılan desteklemelerin boşa gitmemesi için gerekli koordinasyon ve denetimin yapılması da diğer zorunluluklardır.

 

Yine bu çerçevede halkımızın eğitimine öncülük edecek uzman personelin İlçemize getirilmesi önemli konulardandır. Bunun en kestirme yolu ise ivedilikle ilçemizde Erzincan Üniversitesi bünyesinde bir meslek yüksek okulu açılması için gerekli idari ve siyasi çalışmaların yapılmasıdır. Yüksek okul bünyesinde açılacak bölümlerin ilçemiz ekonomisine katkı verebilecek bölümler olması hususunun da gözden uzak tutulmaması  gerekmektedir.

 

Yöremizin ekonomik, sosyal ve kültürel olarak daha iyi noktalara gelebilmesi için herkesin, basit menfaat çatışmalarını bir kenara bırakarak, elinden geldiğince sürece katkı vermesi gerektiği aşikardır. Bütün hemşehrilerime saygı ve sevgilerimle…

                                                                                                                                             Efrail TOPAL
                                                                                                                                           Vergi Denetmeni
 

Yorumlar 

 
+2 #1 teşkkürlerhamdi çalışkan 21-09-2010 13:31
abi eline sağlık yazın çok güzel olmuş.inşallah yazdıkların gerçekleşirde bu olumsuz havayı otlukbeli halkı olarak üzerimizden atarız
 
 
+2 #2 ELİNE SAĞLIKyusuf neral 21-09-2010 13:41
yazmış olduğun bilgilendirme dolayı teşekkür ederirz.sitemize ve otlukbeli ne göstermiş olduğun ilgiden dolayı otlukbeli halkı adına ve kendi adıma teşekkür ederiz.
 
 
+1 #3 tıklıyalım cıksınayse fatma hayriye 15-06-2011 20:30
kamera sistemini göremirük ele bişe yapınki tıklıyalım cıksın : :P
 
 
0 #4 TeşekkürlerAtilla ÖZKAN 29-06-2011 11:24
Efrail bey teşekkürler düşüncelerin çok güzel
 

DERNEK BRİFİNGİ

DERNEK BRİFİNGİ

Facebook Adresimiz

Okuyucu Yorumları

GENEL BİLGİLER

Otlukbeli'ni Tanıyalım

Tarihçe

Coğrafi Yapı

Otlukbeli Savaşı

Otlukbeli Gölü

Dernek Faaliyetlerimiz

Hesap Numaralarımız

Gülelim Eğlenelim

Derneklerimiz

KÖYLERİMİZ
----------------------------
Ağamçağam
----------------------------
Boğazlı
----------------------------
Karadivan
----------------------------
Küçük Otlukbeli
----------------------------
Ördekhacı
----------------------------
Söğütlü
----------------------------
Umurlu
----------------------------
Avcıçayırı
----------------------------
Yeşilbük
----------------------------
Yeniköy
----------------------------
     Köylerimiz için
   Temsilci Aranıyor
Lütfen irtibata geçiniz

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Son Yazılan Mesaj
söğütlü sevdesı
otlukbeli ve söğütlü köyü cok güzel şimd
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Üye Girişi

Üye Girişi

SİTE YAYIN İLKELERİ

 1. Bu internet sitesi Otlukbeli Yüksek Öğrenim Derneği'nin resmi yayın organıdır.
 2. Bu sitede yayınlanan tüm materyallerin, resimlerin, yazı, makale, şiir vb. malzemelerin telif hakkı Otlukbeli Yüksek Öğrenim Derneği'ne ait olup izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz.
 3. Herhangibir siteden bu siteye erişmek için izinsiz bağlantı ve link konulamaz.
4. Bu sitede yayınlanması istenilen her türlü materyal Otlukbeli Yüksek Öğrenim  Derneği Yönetim Kurulu onayıyla yayınlanır.

SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi