Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Coğrafi Yapı arrow || Genel Coğrafi Yapı ||
Genel Coğrafi Yapı

 

1. COĞRAFİ KONUMU 

Otlukbeli, Doğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Fırat Bölümünde yer almakta olup Erzincan’a bağlı, 1637 nüfuslu bir ilçedir. 39058’ Kuzey enlemi ile 40001’ Doğu boylamında yer alan ilçe 254

km²'lik alanı ile Erzincan’ın sekiz ilçesi arasında en küçük yüz ölçümüne sahip olanıdır. Otlukbeli


Erzincan’ın kuzeydoğusunda yer alıp merkeze 148 km mesafede bulunmaktadır (Harita 2).

Image
 
 Otlukbeli’nin idari haritası 

Kuzeyinde Bayburt ili (52 km) ve Demirözü ilçesi (40 km), doğusunda Aşkale (100 km) ve Tercan (67 km) ilçeleri, güneyinde Çayırlı ilçesi (37 km), batısında ise Demirözü ve Çayırlı ilçeleri ile çevrilmiştir (Harita 1).


 
Erzincan ve ilçelerini gösteren harita

Otlukbeli ayrıca Trabzon'a 240 km, Erzurum'a 158 km ve Gümüşhane'ye 140km'dir. İlçeye ulaşım, karayoluyla sağlanmakta olup ilçenin demiryolu bağlantısı yoktur. İlçeye en yakın hava alanları, Erzurum ve Erzincan hava alanlarıdır.

Image

 
2. YÜZEY ŞEKİLLERİ 

İlçe merkezinin rakımı 1750 metre civarındadır. İlçe Karakulak deresinin genel olarak doğu-batı doğrultusunda uzanan vadisinin güney yamacında kurulmuştur. Vadinin güneyinde yükseltileri yer yer 2000 metreye ulaşan tepeler yer alırken kuzeyinde yükseltileri 2300 metreyi aşan Otlukbeli Dağlarının uzantıları olan Ağlovu ve Taşkınlı Tepeleri yer almaktadır İlçenin kuzeyde Bayburt ile olan sınırı bu tepelerden geçmektedir. Bu tepelerin güney yamaçları ilçenin sınırları içindedir. Güneyde Otlukbeli – Çayırlı sınırında yükselti 1600 metrenin de altına düşmektedir.

  
Otlukbeli’nden bir görünüm. 
Otlukbeli’nin köylerinin yüksekliği 1600–2000 metre arasında değişmektedir. Yükseltisi en düşük olan köy Otlukbeli ilçesinin güneydoğusunda Karakulak deresinin vadisinde yer alan Karadivan köyü (1609 m) iken en yüksekte yer alan köy ise ilçenin kuzeydoğusunda yer alan Ördekhacı köyüdür(2028 m).Bu bilgiden hareketle ilçenin kuzeyinin daha yüksek olduğu söylenebilir. Dağlık bir yapıya sahip olan Otlukbeli’nde ova olarak nitelendirilecek alan bulunmamaktadır. İlçe merkezinin de içinde kurulduğu karakulak vadisi genel olarak kuzeybatı- güneydoğu doğrultusunda uzanmaktadır. Bu vadinin tabanında sulanabilen tarım toprakları yer almaktadır.
Image               

2.3. Otlukbeli Gölü
 
           
İlçenin yaklaşık 7km kuzey batısında yer alan göl; 150–160 m uzunluğa, 30–50 m genişliğe, 6500m2
 
alana sahip küçük bir göldür (Harita 3). Göl deniz yüzeyinden 1855 m yüksekliktedir ve 15–18m derinliğindedir. Göl, içerisine maden suları karışmakla beraber,  dere tarafından da beslendiği ve gideğeni olduğu için tatlıdır. Kükürtlü suyu nedeniyle içerisinde balık yaşamaz. Göl içerisinde yılan, kurbağa ve kaplumbağa yaşamaktadır.
Otlukbeli gölü bir doğa harikası sayılmasının yanı sıra, oluşum yönünden dünyadaki diğer göllerde olmayan bir özelliğe de sahiptir. Göl ve yanındaki travertenler tam anlamıyla doğal anıt niteliğindedir   

Image

Otlukbeli Gölü
 

Otlukbeli Gölünün oluşumunu sağlayan set, çatlaklar boyunca yüzeye çıkan maden sularının biriktirdiği bir settir. Göl bu özelliğiyle dünyada tektir ve doğal anıt olarak korunmaktadır.

Set üzerinden çıkan maden sularının yöre halkınca çeşitli hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir. Göl, kalsiyum, magnezyum ve demir katyonları ile bikarbonat, sülfat ve klorür anyonlarını içermektedir. Gölün içindeki maden suları, romatizmal hastalıklar, kırık–çıkıklar ve kadın hastalıklarının tedavisinde fayda sağlamaktadır  

  
Image

Image

Traverten setti sonucu oluşan Otlukbeli Gölü’nden bir görünüş.

           

Otlukbeli Gölü, 15.04.1994 gün ve 612 sayılı Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararı ile doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.  Settin üzerindeki çatlaklardan çıkan kırmızı renkli eriyik içerikli maden suyundan bir görünüm. İlk kez Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinden Prof. Dr. Erdoğan AKKAN ve Prof. Dr. Metin TUNCEL tarafından bilim dünyasına tanıtılan göl oluşum bakımından traverten setti gölüdür. Gölün oluşumunu sağlayan set travertenden meydana gelmiştir. Göl oluşum bakımından Türkiye’de tek; Dünya literatüründe de gölün eşinin bulunduğuna ait bir yayın bulunmamaktadır.

 

 

Yorumlar 

 
0 #1 CVP: Genel Coğrafi YapıHACI KERİM EMRE 06-04-2011 20:04
OTLUKBELİM BENİM YAAA
 

DERNEK BRİFİNGİ

DERNEK BRİFİNGİ

Facebook Adresimiz

Okuyucu Yorumları

GENEL BİLGİLER

Otlukbeli'ni Tanıyalım

Tarihçe

Coğrafi Yapı

Otlukbeli Savaşı

Otlukbeli Gölü

Dernek Faaliyetlerimiz

Hesap Numaralarımız

Gülelim Eğlenelim

Derneklerimiz

KÖYLERİMİZ
----------------------------
Ağamçağam
----------------------------
Boğazlı
----------------------------
Karadivan
----------------------------
Küçük Otlukbeli
----------------------------
Ördekhacı
----------------------------
Söğütlü
----------------------------
Umurlu
----------------------------
Avcıçayırı
----------------------------
Yeşilbük
----------------------------
Yeniköy
----------------------------
     Köylerimiz için
   Temsilci Aranıyor
Lütfen irtibata geçiniz

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Son Yazılan Mesaj
söğütlü sevdesı
otlukbeli ve söğütlü köyü cok güzel şimd
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Üye Girişi

Üye Girişi

SİTE YAYIN İLKELERİ

 1. Bu internet sitesi Otlukbeli Yüksek Öğrenim Derneği'nin resmi yayın organıdır.
 2. Bu sitede yayınlanan tüm materyallerin, resimlerin, yazı, makale, şiir vb. malzemelerin telif hakkı Otlukbeli Yüksek Öğrenim Derneği'ne ait olup izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz.
 3. Herhangibir siteden bu siteye erişmek için izinsiz bağlantı ve link konulamaz.
4. Bu sitede yayınlanması istenilen her türlü materyal Otlukbeli Yüksek Öğrenim  Derneği Yönetim Kurulu onayıyla yayınlanır.

SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi