Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa
Otlukbeli Belediyesi

 

Otlukbeli ilçesi, Bayburt ve Erzincan illeri arasında bulunmaktadır.

Otlukbeli'nin bilinen tarihi M.Ö. 2000 yıllarında başlar. O yıllarda Hurriler,Erzincan ve yöresine hakimken daha sonraları hükümranlıklarım güneye kaydırdıklarından bu yöreye Hayaşa ve Azziler egemen olmuşlardır.

Yöre, M.Ö. 900'lü yıllarda Urartu Devleti'nin sınırları içinde kalmış ve daha sonraları M.Ö. 600'lü yıllarda Urartu Devleti'nin yıkılmasıyla 30 yıl kadar İskitler'in egemenliği altında kalmıştır.

İskitler'den sonra Medler, M.Ö. 550 yılında ise Persler yörede 200 yıl kadar hüküm sürmüşlerdir. M.Ö. 334 yılında İskender'in Persler'i yenmesiyle yöreyi İskender idare etmeye başlamıştır.

M.Ö. 515'ten itibaren Sabarlar, yöreye akınlar düzenleyerek yöreyi Ankara'ya kadar işgal etmişlerdir.

M.S. VII. Yüzyılın yıllarına kadar Erzincan ve yöresinin zaman zaman Bizans zaman zaman da Sasaniler'ce yönetildiği kayıtlar arasındadır.
636 yılında ise Kafkaslardan Doğu Anadolu'ya akın eden Türk boyları yöreyi ele geçirmiş ve üç buçuk asırdan fazla bir zaman yöreye hakim olmuşlardır ;ancak sık sık Arap akınlarına maruz kaldıklarından köklü bir yapı oluşturamamışlardır.

10. yy'dan itibaren ise Oğuz boyları Anadolu'ya gelerek Otlukbeli'ni ve Doğu Anadolu'yu yurt edinmişlerdir.

Daha sonra 1071 Malazgirt Zaferi ile Oğuz Türkleri'nin eline geçen yöre,Anadolu Selçuklu İmparatorluğunu teşkil eden 3 beylikten biri olan Mengüçler'in egemenliğine girmiştir.

1228'de Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından Mengüç Beyliği ortadan kaldırılınca yöre, Selçuklu Tabeyleri'nce yönetilmeye başlamıştır.

1243'de ise Moğollar, Selçukluları Kösedağ Savaşında yenerek yöreye hakim olmuşlardır. 1343'de ise Eretna Beyliği, yöreye egemen olmuştur.

Eretna Beyliği, Timur'un Anadolu'ya gelmesiyle kendisine tabi olmuştur.Bundan sonraki dönemlerde Kadı Burhaneddin, Akkoyunlular ve Karakoyunlular arasında hakimiyet yarışı sürerken 1410 yılında Karakoyunlu hükümdarı Kara Yusuf Erzincan'a egemen olmuştur. 1422 yılında ise Erzincan ve yöresi Akkoyunlu hükümdarı Kara Yülüg Osman Bey tarafından alınmış, daha sonra bir kez daha Karakoyunlular'ın eline geçmiştir.

Son olarak, 1457 yılında Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan'ın idaresine girmesiyle Akkoyunlu-Karakoyunlu mücadelesi de son bulmuştur.

 

 

 

Otlukbeli Savaşı:

 

Fatih Sultan Mehmet'ten kaçan Anadolu beyleri, Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan'a sığınmışlardı. Uzun Hasan ayrıca Osmanlı'ya karşı Venedik ve İran'la da münasebete girmişti. Kaçak Anadolu beylerinin de kışkırtmasıyla Sivas'ı ve Tokat'ı da yağmalayan Uzun Hasan, Fatih'in oğlu Mustafa Çelebi komutasındaki kuvvetlerce Konya Kıreli'nde yenilgiye uğratıldı.

Fatih Sultan Mehmet ise 11 Nisan 1473'te ateşli silahlarla donattığı 190.000 kişilik ordusuyla İstanbul'dan hareket etti. iki ordu, 11 Ağustos 1473'te Otlukbeli mevkiinde sekiz saat süren şiddetli bir muharebeye tutuştu. Neticede Akkoyunlu Devleti ortadan kaldırıldı. Böylece, yöre Osmanlılar'ın eline geçmiş oldu.

Yavuz Sultan Selim'in 1514'de Çaldıran'da Safeviler'e karşı kazandığı zaferle Osmanlılar, Doğu Anadolu'da ve tabii ki yörede kesin egemenliklerini sağlamış oldular.

 

I. Dünya Savaşı:

Ruslar yöreyi Temmuz 1916'da işgal etmiş ve 25 Temmuz 1916'da Ruslar, Erzincan'a girmiştir.

7 Kasım 1917'de çıkan Bolşevik ihtilali neticesinde Ruslar, bölgeden 18 Kasım 1917'de bir mütareke imzalayarak çekilmiş; ancak silah ve cephanelerini Ermenilere terk ettiklerinden Ruslar'dan güç alan Ermeni komitacıları, yöre halkına karşı soy kırıma girişmişlerdir.

Ancak, 17 Şubat 1918 tarihinde 29. ve 36. tümen süvari birliklerimiz, Binbaşı Halit Bey komutasındaki Türk müfrezeleri ve milis kuvvetleri, Ermeni katliamına son vermiş, yöreyi Ermenilerden temizlemişlerdir.

 

 

Mülki ve İdari Geçmiş:

Otlukbeli, diğer adıyla Karakulak 1800'lü yıllarda bucak haline getirilmiş,idari yönden Tercan ilcesine bağlı iken Haziran 1954'de Çayırlı ilcesine bağlanmış, 7Haziran 1971'de belediye teşkilatı kurulmuştur.

Karakulak beldesinin ismi. Bakanlar Kurulu'nun 10.04.1973 gün ve 6255 sayılı kararma atfen içişleri Bakanlığı'nın 07.05.1973 gün ve 621.73.308-2/11466 sayılı yazıları ile OTLUKBELİ olarak değiştirilmiştir.

Otlukbeli beldesi, 09.05.1991 tarih ve 3644 sayılı yasa ile ilçe olmuştur.

 

Yorumlar 

 
+3 #1 ayrıntılı resimlerselim topal 17-05-2011 20:51
EVET HERKESİN BİLDİĞİ GİBİ OTLUKBELİDE BİR BELEDİYE VAR AMA BEN 20 YAŞINDAYIM KALKTIM AYNI ŞİMDİ YİNE AYNI DEĞİŞMEDİ AMA OTLUKBELİYE DÜZENİ SAĞLAYAN BİR KİŞİ GELMİŞTİ NE YAZIKKİ ODA GİTTİ ANLICAĞINIZ DÜNYA İŞİ DİYEN LERDEN OLMAYALIM O KOLTUĞA GEÇİP MAAŞ ALMAK DEĞİL HİZMETVERMEK GEREKLİDİR BU YÜZDENDE İYİ BİR LİDER BULUNMALIDIR OTLUKBELİYİ BÜYÜTMEK LAZIMDIRRR...
 
 
-1 #2 BELEDİYEBEKASAN 01-08-2011 17:32
EVET OTLUKBELN DE BİR BELEDİYE VAR AMA BEN DE 32 YAŞINDAYIM HEP AYNI ŞİMDİ YİNE AYNI DEĞİŞMEDİ AMA BAHSETTİĞİN OTLUKBELİ YE DÜZEN SAĞLAYAN KİŞİ NE YAZIKKİ ODA İSMİ VARDI KENDISI HEP ISTANBUL DA IKAMET EDIYORDU UZAKTAN KUMANDALI YONETIYORDU GİTTİ SİMDİ BASKA KOLTUKTA IYI MAAS ALIYOR ASLINDA HİZMET VERMEK GEREKLİDİR BU YÜZDENDE İYİ BİR LİDER BULUNMALIDIR OTLUKBELİYİ BÜYÜTMEK LAZIMDIRRR...
 
 
+2 #3 güzel otlukbelimehmail 18-12-2011 18:40
insan uzakta oldugu zaman memleketin kadrini daha iyi anlıyor memleket cok güzel bütün otlukbelilere selamlar
 
 
0 #4 CVP: Otlukbeli Belediyesih.ibrahim kaya 31-12-2016 23:11
aynen öyle selim topal kardeşim.sıkıntı hizmette değil.politika yanlış.belediyecilik anlayışını degiştirecek anlayışı getireceğim inşallah mart 2019 tarihini beklemen gerekecek sadece...
 
Kaymakam GÜNGÖR; Devletin Gülen Yüzü Olacağız

-
Resim Galerisi
Video Galeri

Anketler

Her Nefis Ölümü TadacaktırAramızdan Ayrılanlar


Sizlerde Kaybettiklerinizi Ekleyebilirsiniz

XKimler Sitede

İstatistikler

Ziyaretçiler: 4645726

Kimler Sitede


DERNEK BRİFİNGİ

DERNEK BRİFİNGİ

Facebook Adresimiz

Okuyucu Yorumları

GENEL BİLGİLER

Otlukbeli'ni Tanıyalım

Tarihçe

Coğrafi Yapı

Otlukbeli Savaşı

Otlukbeli Gölü

Dernek Faaliyetlerimiz

Hesap Numaralarımız

Gülelim Eğlenelim

Derneklerimiz

KÖYLERİMİZ
----------------------------
Ağamçağam
----------------------------
Boğazlı
----------------------------
Karadivan
----------------------------
Küçük Otlukbeli
----------------------------
Ördekhacı
----------------------------
Söğütlü
----------------------------
Umurlu
----------------------------
Avcıçayırı
----------------------------
Yeşilbük
----------------------------
Yeniköy
----------------------------
     Köylerimiz için
   Temsilci Aranıyor
Lütfen irtibata geçiniz

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Son Yazılan Mesaj
söğütlü sevdesı
otlukbeli ve söğütlü köyü cok güzel şimd
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Üye Girişi

Üye Girişi

SİTE YAYIN İLKELERİ

 1. Bu internet sitesi Otlukbeli Yüksek Öğrenim Derneği'nin resmi yayın organıdır.
 2. Bu sitede yayınlanan tüm materyallerin, resimlerin, yazı, makale, şiir vb. malzemelerin telif hakkı Otlukbeli Yüksek Öğrenim Derneği'ne ait olup izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz.
 3. Herhangibir siteden bu siteye erişmek için izinsiz bağlantı ve link konulamaz.
4. Bu sitede yayınlanması istenilen her türlü materyal Otlukbeli Yüksek Öğrenim  Derneği Yönetim Kurulu onayıyla yayınlanır.

SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi